INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wanda Dalecka (z domu Czarnowska)      Portret opublikowany w książce "Upominek. Książka zbiorowa na cześć Elizy Orzeszkowej (1866-1891)", wydanej w Krakowie w 1893 r.

Wanda Dalecka (z domu Czarnowska)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dalecka Wanda z Czarnowskich (1862–1932), działaczka oświatowa i społeczna, literatka i tłumaczka. Ur. w Wilnie. Ojciec jej, profesor polonistyki w Telszach, został za propagandę niepodległościową w powstaniu styczniowym zesłany na Sybir, gdzie zmarł. Młode lata spędziła z matką i siostrą u rodziny na wsi na Wileńszczyźnie i Mińszczyźnie. Bardzo uzdolniona, z powodu wątłego zdrowia i trudnych warunków kształciła się w domu. Mając lat 20 poślubiła Antoniego Daleckiego, urzędnika kolejowego. Pracę oświatową, którą prowadziła wzorowo pod względem »formalno-pedagogicznym i wychowawczo-narodowym« rozpoczęła przy gimnazjum w Libawie. W r. 1892 złożyła egzamin nauczycielski w Warszawie w III gimnazjum i pracowała jako nauczycielka języka, literatury i historii Polski kolejno we Lwowie (1896–1910), w tajnych kompletach w Wilnie (1910–15), następnie w związku z wypadkami wojennymi w Mińsku Litewskim (1915–19), w Święcianach (1920), w Wilnie (1921) w szkołach średnich i seminariach nauczycielskich, a od 1922–29 w Słonimiu w seminarium ss. niepokalanek oraz w państwowej szkole powszechnej. Równocześnie poświęcała się z powodzeniem pracy literackiej, zasilając od r. 1889 artykułami i nowelami prasę periodyczną, jak (warszawską) »Prawdę«, »Reformę« (krakowską), »Kurier Lwowski«, »Słowo Polskie«, »Zorzę«, »Goniec Wileński«, »Ziemię Wileńską«, »Kurier Litewski« i in. W wydaniu książkowym pojawiło się wiele nowel D-iej, a mianowicie: Obrazki i myśli, Refleksy, Wiązanka kwiatów, Przyjaciele (odznaczone na konkursie lwowskiego Tow. Pedagog.), Nowy Abraham, Pieśń ojczysta, i in. Napisała też kilka utworów scenicznych dla młodzieży i starszych, które były wystawiane na przedstawieniach amatorskich, jak W starym dworze, Kościuszko (w setną rocznicę śmierci) i in. Na wzmiankę zasługują jej przekłady, a mianowicie francuskich utworów Krasińskiego, »Skarb upokornych« Maeterlincka i szeregu autorów francuskich, niemieckich i rosyjskich. Brała też żywy udział w pracy społeczno-oświatowej, zwłaszcza we Lwowie, jako towarzyszka Marii Wysłouchowej. Zmarła 15 III 1932 w Słonimiu, pochowana we Lwowie na cmentarzu Łyczakowskim.

 

Curriculum vitae w podaniach do Rady Szkolnej we Lwowie i Ministerstwa W. R. i O. P. w Warszawie; pismo lwowskiego Komitetu Obywatelskiego z 31 I 1929 do Ministerstwa W. R. i O. P., podpisane przez Benedykta Dybowskiego; Wysłouchowa M., Wspomnienie pozgonne. Informacje Józefy Czarnowskiej i Bronisławy Wysłouchowej. Korespondencja z Bol. Wysłouchem.            

Zofia Krzemicka

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.